Tibike
janus 2007.11.24. 17:49
Az egyszerű kockaház, két utcai ablakában kövér muskátlik terpeszkedtek
Az egyszerű kockaház, két utcai ablakában kövér muskátlik terpeszkedtek. Az udvaron gyermekjátékok árválkodtak, jelezve jó helyen járok.
Csengetésemre mosolygós, húszas éveiben járó cigányasszony szaladt ki elém.
- Már vártunk, kerülj bejjebb!- invitált otthonukba, ami zengett a két lurkó nevetésétől.
- Tibikém! Gyere megjött Erzsike óvó néni.
– Kicsit szégyellős, de hamar megbarátkozik, meglátod. –fordult hozzám.
Göndör fürtjei alól, éj fekete szemekkel méricskélő fiúcska somfordált be, s bújt édesanyja szoknyája mögé. Kedvtelve simogattam pillantásommal okos arcát, fitos orrát, érdeklődő tekintetét. Kellő távolságban leguggoltam, nem akartam elriasztani.
- Szia Tibike. Én leszek az óvó nénid. Holnap ellátogattok anyucival az oviba. Meglátod, milyen sok játék van és gyerekek, akik szívesen játszanak majd veled. Na mit szólsz hozzá?
Tusakodott benne a kíváncsiság és a tartózkodás, igyekeztem oldani a feszültségét.
- Megmutatod nekem a játékaidat? Mivel szeretsz a legjobban játszani?
Kissé még húzódozott, de anyukája ösztönzésére elindult a szobába, félszegen hívó pillantást vetve rám. A polchoz érve levett egy ezüstszínű autót, s bizalmasan nyújtotta.
- Látod? Ezt szeretem a legjobban. Apukám hozta tegnap.
Pillantásom végigsiklott a szobán, felfedeztem a faépítőt.
- Építsünk neki utat és garázst? Hozd ide a kockákat. – biztattam és letelepedtem a szőnyegre.
Szemeiben érdeklődés csillant, előbb rám nézett, majd a dobozra, tétovázva érte nyúlt, majd kissé még bizonytalanul odahozta. Építkezni kezdtünk, s ő egyre oldottabbá, bizalmasabbá vált. Rövid idő múlva az ölemben üldögélve mesélt nekem és puszival búcsúzott, amikor mennem kellett.
Könnyedén beilleszkedett az óvodai életbe, már az első napon úgy járt-kelt a csoportban, mint egy tapasztalt, ’öreg’ óvodás. Társai megkedvelték a békés, jóindulatú fiúcskát. Ámuló, szelíd tekintete, meleg hangja bizalmat keltett bennük. Kíváncsian nézelődött, kezébe vette a játékokat, odaguggolt az építők mellé, érdeklődésével kísérve mozdulataikat.
- Tudsz várat építeni?- kérdezte Tamás a nagyok kétkedésével. Tibike igenlő bólintását követően arrébb csúszott, és kezébe nyomott egy építő elemet. - Na, akkor ide rakjál jó magas tornyot, jó?
Boldogan, komolyan rakosgatott, beszélgetett a többiekkel, akik később is szívesen bevonták játékaikba. Hagyta, hogy irányítsák, nem vált hangadóvá. Kerülte a hangos, kiabáló gyermekeket. A nyugodt, csendes elfoglaltság kötötte le igazán. Órákig épített kockákból várat, rendezgetett legó épületeket. Érdeklődve vett részt a közös tevékenységekben. A matematikafoglalkozás volt a kedvence. Rakosgatott, számolt, várta a kérdést, ügyesen megtalálta a helyes választ. Türelmes, engedékeny, túlzottan érzékeny fiúcska volt. Kerülte a veszekedést, verekedést kis társaival. A kissé nyersebb hangtól megriadt, félelem ült ki arcára, legörbült a szája. Gyengéden, puhán közeledhettünk hozzá, a szigorúbb, vagy feddő szavaktól elpityeredett. Szelíden, félénken vágyott a simogatásra, ölelésre, beszélő szemeit ránk szegezve. Mozgása megfontoltan összerendezett, vígan futkosott a labda után, de focizni nem szeretett. Az együtt töltött évek alatt, a félszeg fiúcskából, szokatlanul szelíd óvodás vált.
A harmadik év őszén, édesapjával kézen fogva, lépdelt be az óvoda kapuján. A nyári élmények feszítették kicsiny szívét, alig várta, hogy mesélhessen.
- Képzeld óvó néni! Apukám hozott egy kiskutyust! Egészen fekete és szereti a husit. Ricsi is adott neki az övéből, meg én is. Megnyalta a kezünket. Nagyon sokat játszottunk ám vele. Gurítottuk neki a labdát, szaladt utána és bumm, nagyot bukfencezett. Olyan mulatságos volt! Óvó néni, gyere el, nézd meg, jó?- sugárzott az arca.
A szófolyam alatt furcsa, nyomasztó érzés lett úrrá rajtam. Valami szokatlan volt Tibikén. Máskor ragyogó tekintete most tompán függött rajtam, kreol bőre sápadtabbnak tetszett. Nem tudtam megmagyarázni sem az érzéseimet, sem a látottakat, de valahányszor szemébe néztem, újraéledt ez a szorongás.
Néhány hónap múlva, december elején anyukája beszólt az óvodába, Tibike beteg lett, lázas, hány, nem jön egy ideig. Teltek a hetek, hiába vártuk, nem érkezett meg közénk. Egyik rokonuktól értesültem, hogy kórházba került. Aggódva érdeklődtem hogyléte felől.
- Mi a baj? Megfázott, szövődménye lett?
- Súlyosabb. Azt mondták a doktorok, hogy leukémiás. – sújtott le a diagnózis.
- Az nem lehet! Bizonyosság, vagy csak találgatnak? – szegeztem kérdésemet a keresztanyjának.
Fájdalmas tekintete eloszlatta minden kétségemet.
Hónapokig tartó kórházi kezelés következett. Édesanyja megszállottként utazott hozzá minden nap, a harminc kilométerre fekvő Miskolcra, gyötrő kétségek között. Hol reménykedve, hol félelemmel telve a jövő iránt. A remény győzött, lehetetlennek tűnt, hogy egy gyereket elveszíthetünk, még alig élt.
Megérkezett a tavasz, szomorkásabban, mint máskor. Társai elballagtak az óvodából, s őt is várta az iskolapad.
A gyerekek meglepetésként rajzoltak Tibikének, amit összegyűjtöttem, mellé helyeztem a ballagási ajándékát, rajzfüzetet, ceruzát vásároltam, édességet rejtettem a táska mélyére, és látogatóba indultam hozzá. A kórterembe nem mehettek látogatók, de a világos folyosóra kijöhetett a kis beteg. Napfény terül el így a réten, mint rajta a mosoly, mikor meglátott. Nekem elszorult a szívem, megpillantva sápadt beesett arcocskáját, láztól csillogó szemét. Átölelt, szorította a nyakamat, én pedig nyeltem a könnyeimet. Magamhoz vontam törékeny testét, s ő ugyanúgy simult hozzám, mint az oviban szokott.
Kérdezett csoporttársairól, névszerint sorolva őket. Átsütött mondataiból, szeretne velük lenni. Mikor kielégítettem kíváncsiságát, ő avatott be a kórházi életébe.
- Nem rossz itt lenni. Itt is van már barátom, és a nővérkék szoktak velünk játszani. Sok játék van, de nem olyan jók, mint az oviban!
Kezével beletúrt bodor fürtjeibe, kis marka tele lett hajjal. Szomorkásan rám mosolygott.
- Látod óvó néni? Kijött a hajam, de azt mondta a doktor bácsi, nem sokára kinő.
Szólni nem bírtam, megsimogattam buksiját, nagy levegőt vettem, s utána kérdeztem.
- Mit mondott a doktor, mikor mehetsz haza?
Bizakodón emelte rám tekintetét.
- Azt ígérte, ha megkapom a kezelést, utána hazavihet anyukám. Meggyógyulok, és megyek hozzád. Jó?! Nagyon szeretnék már oviba járni. Azt mondta anyukám, nem megyek az idén iskolába, még egy évig ovis maradok.
- Nagyon várunk vissza, a Nyuszi csoportba. Meglátod, megerősödsz, és jövőre te is mehetsz iskolába.
Magam is hittem, amit mondtam, ez az életvidám kisgyermek meggyógyul, ez nem is történhet másként. Felkavart a betegsége, a beszélgetésünk, a látvány, vegyes érzésekkel jöttem el tőle. Eszembe jutott az első találkozásunk, a sok közös ovis emlékkép, a vidám felszabadultan kacagó kisfiú. Az emlékek most fájdalommal töltöttek el, minduntalan előtört sárgás, beteg arca.
Néhány hét elteltével Tibikét kiengedték a kórházból. Édesanyja örömmel újságolta.
- Nem győzöm főzni a kedvenc ételeit, nagyon jó az étvágya. Már felszedett néhány kilót.
- Ez nagyon jó, gyorsan megerősödik. Milyen a kedve? Örül, hogy itthon lehet? Vágyik az oviba? - Halmoztam el kérdéseimmel a reménykedő anyát.
- El kell bújnom, ne lássa, hogy sírok, örömömben, olyan boldogan játszik Ricsivel, csak hamar elfárad még.
- A hosszú kórházi lét után természetes, hogy gyengébb. Szép lassan visszatér az ereje és jöhet végre oviba, nagyon várjuk.
- Szeretne már menni, sokat emleget benneteket.
Hajnalka búcsút intve sietett bevásárolni, hogy finom falatokkal kényeztethesse kisfiát.
Bizakodóan néztünk a jövőbe, felépül, csak is így történhet.
Új tanév kezdődött, ősszel vártuk vissza a csoportunkba, gyógyultan. Helyette megérkezett a lesújtó hír, Tibike az édesanyja karjai között álmodott át a mennybéli óvodába. Mindössze hat éves volt.
Sírkövéről hosszú évek óta, egy nevetős szemű kisfiú mosolya csal könnyet a szemembe.
|